Atama Dairesi Başkanına Ek Atama ve Sınavlar Hakkında Ziyaret!

12.09.2019 tarihinde Bakanlığa Ek Atamalar hakkında yazı gönderilmiş (tıklayın), takipçisi olacağız demiştik.

Genel Merkez Yöneticilerimiz Bakanlıkta!

Sendikamız Genel Mevzuat İşleri Başkanı Ergül Yıldız ve Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Halit  Birgin Musaoğlu Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Merkez Atama Dairesi Başkanı Aykut Bal ve Atama Dairesindeki Dört Şube Müdürü ile birlikte bir görüşme gerçekleştirmiş, görüşmede şu konular ele alınmıştır.

1- Görevde Yükselme Sınavı Sonrası atanamayan eğitim çalışanları için  ek atamanın yapılıp yapılmayacağı, konu hakkında sendikamızca 12.09.2019 tarihinde Bakanlığa yazı gönderilmiş,  Milli Eğitim Bakanlığına tahsisi yapılan ancak ataması yapılmamış halihazırda şef unvanı kadrosu için 545, memur kadrosu için 967 toplam 1512 kadro bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak derece sorunu nedeniyle atanamayan münhal kadroları doldurabilecek atama hakkını bekleyen bakanlık merkez ve taşra teşkilatı personeli bulunmaktadır, denilmiş. Ancak halihazırda ek atamanın değişiklik yapılmadan yapılması halinde sorunu çözmeyeceğini, şeflikte 3. Derecede bulunan 267 ve 4. Derecede bulunan 278 normun 5. Dereceye aktarılması, memurluk için, 5. Derecede bulunan 967 normun 7 ve 10 uncu  derecelere aktarılması halinde ancak sorunun çözüleceği dile getirilmiştir. Buna yönelik Daire Başkanı  ve odada bulunan şube müdürleri, “Konu hakkında çok sayıda mahkeme dosyası ve şikayet bulunduğu, şikayet (CİMER) ve mahkemelere yazılan cevaplardan dolayı yeterince konu hakkında çalışmaya  fırsat bulamadıkları” “üyelerinize ve bu durumda bulunan eğitim çalışanlarına biraz sabretmelerini” “gerekli çalışmaları/düzenlemeleri yapacaklarını” ayrıca “ şeflikte 3 ve 4. Derecede olup atanmayanların bulunduğu, memurluk için 5. Derecede olup sınavı kazanan adayların bulunduğu diğer kadrolara aktarım yapıldığı halde ayrıca yeniden mahkemelik durumların oluşabileceği” dile getirilmiştir.

2- Koruma Kanunu kapsamında (SHÇEK çıkışlı) bulunan eğitim çalışanlarına teknik hizmetler sınıfı kadrolarının verildiği, özellikle yardımcı hizmetler sınıfında bulunan ancak genel lise mezunu olan eğitim çalışanlarının memur kadrolarına atanma isteklerinin bulunduğu sorusu yöneltilmiş, cevaben; “meslek lisesi mezunlarına verilen hakkın unvandan kaynaklandığı, memurluğun ise kadro olduğu bu sebepten bu kadroya sınavsız atama yapılamayacağı” söylenmiştir.

3- Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı’nın olup olmayacağı sorusuna, cevaben “Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavlarının devam edeceği Unvan Değişikliği Sınavının yakın zamanda yapılabileceği” söylenmiştir.

Eğitim çalışanlarına saygı ile duyurulur.

EĞİTİM VE BİLİM ÇALIŞANLARI SENDİKASI GENEL MERKEZİ

12 yorum yapıldı “Atama Dairesi Başkanına Ek Atama ve Sınavlar Hakkında Ziyaret!

 1. MEB de görev yapan eğitim fakültesi mezunu veya öğretmenlik ataması şartlarını taşıyan personelin unvan değiştirme sınavına girebilmesi için çalışmanız var mı? Biliyorsunuz ki Milli Eğitim Bakanlığımız en son fizyoterapist, hemşirelik dahil olmak üzere her branştan unvan değiştirme sınavı açtı, fakat dışardan ücretli öğretmeni, dersane çalışanlarını, engelliyi, şehit yakınını, sosyal hizmet çıkışlı kişileri kpss şartı aramadan veya ayrıcalıklı konumda alırken kendi içindeki personel için kpss yolunu göstermektedir. Madem öyle mühendis, hemşire, fizyoterapist, istatistikçi, teknikeri neden unvan değiştirme ile kurum içi sınav açarak alıyorsunuz? onlara da kpss yolunu gösterin. Bu bizlere yapılmış apaçık bir adaletsiz değil midir?

  1. Mehmet bey, Eşit Haklar Sendikası olarak Sayman ve diğer unvanları da kapsayacak şekilde 05.11.2019 tarihli yazımızla Unvan Değişikliği Sınavı yapılmasını talep ettik. Sendikanın anasayfasına bakın.

 2. SAYIN BAŞKAN
  EK ATAMA ümidimiz olmalı mı yoksa kuru gürültü olarak kalacak mı? bilgilendirirseniz çok seviniriz.teşekkürler.

  1. Sayın Mehmet Arslan,

   Sözkonusu görüşmede: “Konu hakkında çok sayıda mahkeme dosyası ve şikayet bulunduğu, şikayet (CİMER) ve mahkemelere yazılan cevaplardan dolayı yeterince konu hakkında çalışmaya  fırsat bulamadıkları” “üyelerinize ve bu durumda bulunan eğitim çalışanlarına biraz sabretmelerini” “gerekli çalışmaları/düzenlemeleri yapacaklarını” cevabı alınmıştır. “Düzenleme” cümlesinin umut verici olduğunu düşünüyoruz.

 3. Merhabalar; ünvan değişikliği sınavı yılan hikayesine döndü, 5 yıl oldu yapılmıyor, daha önceden yapılacağı söylenmişti, bu konunun takipçisi olun lütfen, son görüşmenizde olduğu gibi muğlak cevaplar ile geçiştiriyorlar, “yakın zamanda yapılabilir” ne demek, yapılacak mi yapılmayacak mi, doğru düzgün cevap verin biz de ona göre plan yapalım. Rica ediyorum yüzlerce MEB personeli adına, bu işi yaptırın, sayıca büyük sendikaların bir işlevi yok, siz uğraşacak gibi duruyorsunuz, lütfen…

  1. Cihan bey müsterih olun konu hakkında çalışmalarımız devam ediyor/edecektir. Ancak sizler de bulunduğunuz sendikaları harekete geçirmek için çaba sarf edin. Sendikalarınız haklarınızı korumuyor, sizler için çaba sarf etmiyorsa haklarınız için mücadele eden sendikamıza üye olun. Sendikamıza üye olmak istiyorsanız http://www.esithaklarsendikasi.org.tr/uyelik-islemleri/uyelik-formu/ bağlantısında üyelik formunu doldurup genel merkezimize göndermeniz yeterli. Mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyoruz.

   1. unvan değişikliği için net tarih alın size enaz 1000 tane uye bulurum daha doğrusu benim bulmama gerek kalmadan tum mağdurlar size uye olur

 4. “3- Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı’nın olup olmayacağı sorusuna, cevaben “Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavlarının devam edeceği Unvan Değişikliği Sınavının yakın zamanda yapılabileceği” söylenmiştir.”
  Burdan pek birşey anlaşılmıyor görevde yükselme sınav süreci bitti zaten unvan degisikligi sınavını merak ediyoruz?

  1. Hakan bey, Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği Ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik’te sınav için bir zaman şartı bulunmamaktadır.

 5. Sayın Başkanım Ergün YILDIZ’ ın gayretlerini yakinen bilirim özverili ve başarılı bir kişidir elinden gelen her türlü gayreti sarf etmesi MEB. çalışanları için bulunmaz bir fırsattır başarılar dilerim.

 6. Sayın Başkanım; sizden ricamız halihazırda boş bulunan MEB Döse Sayman Kadroları ve merkez saymanlıklara bağlanmış , işlemlerini görevlendirme saymanların yürüttüğü okullara ait saymanlıklar için verilecek
  sayman normu kadroları için Görevde Yükselme Sınavı açılması talebinde bulunmanız. Bu konuyu da gündeme getirmeniz haber yapmanız. Yakın zamanda açılacağı söylenen sınava bu kadrolarında dahil edilmesinin sağlanması. Geçtiğimiz hafta MEB’de yeni saymanlıklar kurulduğuna dair http://dhgm.meb.gov.tr/www/01102019-tarihi-itibari-ile-acilan-dose-isletmeleri-acilis-onayi-ve-genel-liste/icerik/493 ‘linkinde duyuru yapılmış durumda.
  Şu ana kadar sayman atamalarının torpille yapıla gelmesi atamaların şeffaf bir şekilde yapılamaması bizleri üzmektedir. Duyarlılığınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Konu hakkında sendikamız ivedilikle çalışmalarına başlamıştır. Sitemizi takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Menu
Social profiles

Başlık

Form üstündeki metin