Çalışma ve dinlenme odası sorunu çözüme kavuşuyor!

Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası olarak mücadelesini verdiğimiz ve sorun olarak gördüğümüz bir çalışmanın daha sorun olarak çalışma hayatımızdan çıkmasının haklı gururunu sizinle paylaşıyoruz. Özellikle okullarımızda sıkça yaşanan bu sorunun kökten çözülmesi umudunu taşıyarak verdiğimiz mücadelenin karşılığını aldığımızı düşünüyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı gibi sınıf çalışanlarından çok meslek odaklı çalışmalar yapan bakanlıklarda çalışan olarak görev yapmak bir hayli zor. Baskın çoğunluk olarak devamlı öğretmen merkezli düşünmek, gerek hükümetlerin bu meslek grubuna siyasi amaçla yakın durmaları sonucu imtiyazlar sunmak, gerek toplum olarak öğretmenleri ön planda tutulmalarından; parlatılmış statü sahibi olmaları nedeniyle öncelik sıralamasında her hak sahibi olarak kendilerini görme alışkanlıkları bir hayli ilerlemiş durumda. Bakanlıkta neredeyse hiç görünmeyen öğretmen hariç eğitim çalışanlarının haklarını istemek, bu sınıflar için mücadele etmek ise çok fazla sabır ve emek istemekte. Bu verdiğimiz emeklerimizden biri de çalışanların iş yerindeki çalışma ve dinlenme odalarına yöneliktir.

Bakanlığın yaptığı birçok okul ve kurum binalarında her şey düşünülüyor iken, nedense hizmetli, memur, bekçi, kaloriferci, hemşire, teknisyen gibi çalışanlar için dinlenme ve çalışma odaları düşünülmüyor. Genel merkezimiz, il ve ilçe yöneticilerimizce ziyaret edilen okullardaki çalışanların gün içinde kaldıkları yerler durulamaz halde.  Çoğu okul ve kurumda dinlenme odası bulunmazken, merdiven altında veya boşluğunda kalmalarından tutun araç-gereç odasında kalmalara kadar, depo diye tabir edilen nem ve rutubetin olduğu havasız ve ışıktan yoksun temizlik malzemesi gibi kimyevi maddelerin içinde gününü geçiren eğitim çalışanlarına yapılan bu haksızlıkları dile getiren Genel Başkanlığımız, 11/06/2018 tarihinde bakanlığa yazı göndererek sorunun çözülmesi isteğinde bulunmuş, 81 İl Valiliğinin konu hakkında uyarılması istenmiştir. Yazı için tıklayın.

Bakanlık sendika yazısını ilgi tutarak “Dinlenme Odaları”  konulu yazıyı 81 İl Valiliğine göndererek yazıda, “Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler dışında kalan personelin çalışma ve dinlenme şartlarının iyileştirilmesi hususundaki Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikasının ilgi (ç) yazısı incelenmiştir.”  … “Bu Kapsamda, Bakanlığımıza bağlı resmi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler dışında kalan personel için uygun mekanlarda çalışma ve dinlenmelerine imkan verecek şekilde hizmet odalarının tahsis edilmesi hususunda, Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.”  İçerikli yazı eğitim kurumlarına ulaşılmıştır veya ulaşmaktadır.  Ulaşılan emir yazıyla birlikte sorunu yaşayan eğitim çalışanları için hemen çalışma ve dinlenme odaları tahsis edilmelidir. Aksi durumda mağduriyeti devam eden üyemiz olsun veya olmasın tüm çalışanların sendikamız sitesi iletişimi bölümünde genel merkez yönetim kurulu üyelerimize telefon ile bilgi vermeleri veya, 08505512796 nolu mesaj servisimize mesajla bildirmeleri veya, egitbilsen@gmail.com mail adresimize kısaca yaşadığı sorunu, görev yaptıkları eğitim kurumunu, adını ve soyadını, kadrosunu ve telefon numarasını yazması yeterli olacaktır.

Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası, bu ve buna benzer birçok konu hakkında çalışmalarına devam etmekte olup, çözümü yakın bazı sorunların sonucuna yaklaşıldığını belirtir sonuçlanması sonrası siz değerli eğitim çalışanlarına bu bilgileri sitemiz aracılığıyla paylaşmayı görev biliriz.

Eğitim çalışanlarına duyurulur.

Bakanlığın 81 İl Valiliklerine gönderdiği yazı için TIKLAYIN

EĞİTİM VE BİLİM ÇALIŞANLARI SENDİKASI GENEL MERKEZİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menu
Social profiles

Yazı Arşivi

Kategori yazıları