Devlet Personel Başkanlığından Emsal Niteliğinde Karar!

Konya Cihanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli bir üyemiz memuriyetten önce özel ve resmi kurumlarda çalıştığı sürelerin yıllık iznine, derece ve kademesine sayılıp sayılmayacağı ile ilgili sendikamıza görüş sormuş, konu üzerine sendika olarak genel bir değerlendirmenin sağlıklı olmayacağı, resmi nitelik taşıma amaçlı sendikamızca 11.06.2018 tarihinde Devlet Personel Başkanlığına yazarak konu hakkında görüş istenmişti.

Devlet Personel Başkanlığına gönderilen yazı da, “Cihanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Programcı (TH) kadrosunda görev yapan üyemiz kendi yıllık izni ile ilgili bilgiye ihtiyaç duymaktadır. Üyemizin yıllık izni ile ilgili bilgi talebi şöyle; “13.08.2013 tarihinde memuriyete başladım. Hizmet Birleştirmem yapılmış olup SSK Kamuda Usta Öğretici görevinde yaptığım hizmetin toplamı 3 yıl, 4 ay, 16 gün, SSK Özelde ise 3 yıl 1 ay 2 gün hizmet sürem var. Memuriyetteki hesaplamayla emekliliğime esas olarak MEBBİS kayıtlarımda toplam 11 yıl gözükmektedir. Bu sürenin derece kadememe bir etkisinin olup olmadığı,  bununla birlikte bu şartlar altında yıllık izin sürem 20 gün olarak mı yoksa 30 gün olarak mı değerlendirilmelidir. İnternet ortamında yapmış olduğum araştırmalarda sağlıklı bir bilgiye ulaşamamış olup kimi sitelerde sayılır kimi sitelerde sayılmaz yazmaktadır. Kimi kurum izin hakkında 30 günü hak etmediğimi söylerken bir başka kurumdan ise 30 günü hak etmişsiniz cevabını almaktayım.  Konu ile ilgili en kısa sürede bilgilendirme yaparsanız sevinirim.”  “Üyemizin derece-kademe ve yıllık izni hakkında başkanlığınızın görüşüne ihtiyaç duyulmaktadır,” yazılmış, Devlet Personel Başkanlığı cevabi yazıda, “…154 Seri No’lu Devlet Memurları Kanunun Genel Tebliği gereğince, yıllık izin süresinin hesabına esas hizmet süresinin tespitinde, hangi statüde olursa olursa olsun kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmet sürelerinin dikkate alınacağının belirtilmiş olması sebebiyle, memurun daha önce usta öğreticilikte geçen sürelerinin yıllık iznine esas hizmet süresinin hesabında dikkate alınması gerektiği, -Mezkur Tebliğde kamu kurum ve kuruluşlarında geçmese dahi memurların kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilen hizmet sürelerinin dikkate alınması gerektiği hüküm altına alındığından, teknik hizmetler sınıfında çalışan memurun sosyal güvenlik kurumlarına tabi olarak geçen belge ile ispatlanabilen hizmetlerinin kazanılmış hak aylık derecesinin hesaplanmasında 657 sayılı Kanunun 36/C-1 maddesi çerçevesinde değerlendirilerek yıllık iznine esas hizmet süresinin hesabında dikkate alınması gerektiği, mütalaa edilmektedir.” yazarak üyemizin 30 gün yıllık izin kullanma hakkının olduğu intibak yapması halinde diğer halklarının da hak aylık derecesinde değerlendirilmesi gerektiği anlaşılmaktadır.

Konu sadece üyemizi değil, diğer tüm kadrolarda görev yapan devlet memurlarını da ilgilendirdiğinden; yazı sitemizde paylaşılmıştır.

 

Devlet Personel Başkanlığının Yazısı tıklayın PDF

 

EĞİTİM VE BİLİM ÇALIŞANLARI SENDİKASI GENEL MERKEZİ

Devlet Personel Başkanlığından Emsal Niteliğinde Karar!” için 3 Yorum

  1. ’30 gün yıllık izin kullanma hakkının olduğu intibak yapması halinde diğer halklarının da hak aylık derecesinde değerlendirilmesi gerektiği anlaşılmaktadır.’

    Diğer haklardan kastınız derece kademe ilerlemesi mi?

  2. Göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Arkamızda olduğunuzu bilmek güven verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menu
Social profiles

Yazı Arşivi

Kategori yazıları