Eğitim çalışanlarının “Dinlenme Odası” sorununu bakanlığa yazdık!

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul ve kurumlarda görev yapan öğretmen hariç diğer eğitim çalışanlarının dinlenebilmesi için var olan dinlenme odaları maalesef günümüz şartlarına uygun ve de insan sağlığına elverişli değil. Çalışanların  dinlenme hakkı bulunmasına rağmen, dinlenme odaları çalışanların görev yaptıkları çoğu okul ve kurumda bulunmadığı, çalışanların mesai saatleri içinde merdiven boşluğunda zaman geçirdikleri ya da sağlık koşullarına elverişli olmayan merdiven altı gibi havasız ve karanlık, temizlik maddesi benzeri kimyevi maddelerinde bir arada bulunduğu depo gibi yerlerde kaldıklarını biliyoruz.

Özellikle hizmetli eğitim çalışanları başta olmak üzere bu sorunu sıkça yaşamaktadırlar. Kötü çalışma koşulları altında görev yapan yardımcı hizmetler sınıfındaki kadro arkadaşlarımızın çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini bakanlığa yazı göndererek talep ettik.

Yapılan devasa binalarda sınıflar için , müdür, müdür yardımcısı ve öğretmenler odası için gösterilen özenin biz eğitim çalışanlarına gösterilmediğini, yeni yapılan bina projelerinde bile  hizmetli odasına yer verilmediğine rastlıyoruz. Ziyaretlerimizde okul idarelerini sıkça uyarmamıza rağmen kendileri sınıf genişliğindeki odalarda keyifle gün geçiriyor iken, odası olmayan hizmetli arkadaşımıza oda talep edince  hep bir bahane ile “ne yapalım okuldaki imkanlar elvermiyor” benzeri sözlerle karşılaşıyoruz.  Çalışanların sağlık, moral ve motivasyonlarına olumsuz yansıyan bu sorun önemli sorun haline gelmiş bulunmakta.

Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası olarak sorun yaşayan her çalışanın yanında olmayı, haksızlıklara karşı sonuna kadar mücadele vermeyi görev biliyoruz.

Bakanlığa gönderdiğimiz yazı için tıklayın(PDF)

 

EĞİTİM VE BİLİM ÇALIŞANLARI SENDİKASI GENEL MERKEZİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menu
Social profiles

Yazı Arşivi

Kategori yazıları