Genel Başkan Yıldız’dan TİS açıklaması:”TÜRK İŞ’ e bak yeterli”

Genel Başkan Ahmet Yıldız’dan Toplu İş Sözleşmesi açıklaması:

Bugün 1 Ağustos 2019 Perşembe, yani bir ay sürmesi gereken 2020 ve 2021 dönemler için memur ve memur emeklisinin maaş zammı pazarlığı ve diğer iyileştirmeler yapılması için Toplu İş Sözleşmesi (TİS) masası kurulacak, ilk toplantı ise saat 14′ te.

Daha güne başlamadan temel ihtiyaçlarımızdan biri olan ısınma giderini oluşturan doğal gaz satış fiyatlarına bugünden geçerli olmak üzere %14.97 zam yapıldı. Yıl içerisinde kümülatif (toplu) ihtiyaçlara yüzde 35 ile yüzde 45 arasında değişen zamlarla hayat pahalılığı oluştu.

Tolere için masada bir fırsat var. Ancak;

Gözlerin çevrildiği toplu pazarlık masasında fiyaskolarla ünlü genel yetkili sendika Memur Sen var. Memurun ve memur emeklisinin işi zor yani. Memur Sen’in zam teklifi, 2020 yılı birinci dönemin ilk altı ayı için yüzde 8, ikinci altı ayı için yüzde 7. 2021 yılı birinci dönemin ilk altı ayı için yüzde 6, ikinci altı ayı için yüzde 6. Bu tekliflerin revize edilerek yüzde 4 ve yüzde 3.5’e kadar düşeceği geçmişte yaşattıkları rezalet dolu sözleşmelerden dolayı biliyoruz. İşverene çok da direneceklerini düşünmüyorum.

TİS konusunda asıl mücadeleyi şu sıralar kamu işçilerinin bulunduğu yetkili TÜRK-İŞ sendikası vermekte. Hükümetin sunduğu yüzde 6 ve yüzde 4′ lük zam teklifine yanaşmayan yetkili sendika TÜRK-İŞ, darphane başta olmak üzere diğer yetkili olduğu kollarda greve gidecek. Sendikacılık bu olsa gerek. Kamu (memur) sendikacılığında ise direnme şöyle dursun itiraz dahi yapılamıyor.

Zam pazarlığında Memur-Sen ile teslim politikası memuru her geçen gün fakirliği sürüklemektedir. Alım gücü her geçen gün daha da düşen memur, ay sonunu getirmek için kara kara düşünmekte.

Bakalım Memur Sen verdiği teklifin arkasında ne kadar duracak, direnecek mi yoksa geçmiş pazarlıklarda yaptığı gibi kendi ikballerini düşünerek birkaç gün içinde anlaşma (satış) yoluna mı gidecekler göreceğiz.

Sendikacılıkta nasıl mı mücadele edilir? Pazarlık nasıl yapılır?

Çok uzakta değil, hemen yan odada TÜRK-İŞ zam pazarlığını yapıyor onlardan az cesaret, birazda örnek alsalar yeterlidir.

Koca iki yılımız yine kayıp iki yıl olmasın diyorum. Haklarımız için tek çıkış yol MÜCADELE yine MÜCADELE dir.

Açıklamasında bulundu.

Not: Yeni bilgi… T.C. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal ” Memur ve işçilere yapılacak yüksek zammın enflasyon hedefini zora sokmayacağını” söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menu
Social profiles

Yazı Arşivi

Kategori yazıları