Yapılmayan “Görev Tanımlarını” Bir Kez Daha Talep Ettik!

2012 yılında  değişen İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetmeliğine o tarihte gösterdiğimiz tepkiden bir alıntı: “Çalışma hayatımıza planlar dahilinde müdahaleler yapılmaktadır. Biliyoruz ki haklarımıza el uzatma cesareti gösterenler yığın ve obur sendikaların verdiği ödünlerden ve yaptıklar kirli hesaplardan dolayıdır. Çalışanların haklarını korumak için yönetimlere gelen fakat farklı oyunlar içinde olan sendika yöneticilerine buradan çağrımızdır: Gittiğiniz yol doğru yol değildir. Derhal özünüze dönün, üyelerinizin beslediği umutlara dönün diyoruz.  Bakınız Pazar gününden beri yeni yönetmelik için ısrarla yirmi sekiz sendikanın tüm resmi sitelerini takip ediyoruz yönetimimizce, konu ile ilgili şikayeti olan var mı, sıkıntısı olan var mı diye. Maalesef yok. Her sendika siyasetin kirli batağına saplanmış, koltuk sevdasında, değerlerinden ve çalışmalarından vazgeçmişler, çaresizlik içindeler. Her yaptıkları rezalet, her konuştukları acziyet, pişmanlık. Hayal kırıklığımız ise, yıllardır bu zihniyetlere karşı bağlamış olduğumuz umut.”  

Yukarıda verilen tepkinin üzerinden yedi yıl geçmesine rağmen halen aynı duygular içerisindeyiz.  Tekrar diyoruz ki, “Her sendika siyasetin kirli batağına saplanmış, koltuk sevdasında, değerlerinden ve çalışmalarından vazgeçmiş, çaresizlik içindeler.” Üzülerek belirtmek isteriz ki, sendikamızdan başka bir sendika kanayan yaramıza merheme sürecek bir çalışma yapmamıştır. (Kronolojik olarak yaptığımız yazışmalar için tıklayın) Özellikle görev tanımları gibi çalışanlara büyük sorunlar çıkaran hiyerarşik sistemi alt üst eden, kimin ne iş yaptığı, hangi görevle görevlendirildiği bilinmemektedir. Ellerinde görev ve yetkileri alınan eğitim çalışanları adeta bir görevsizlikle karşı karşıya bırakılmış vaziyetteler. Geçen süreç içerisinde yetkili sendika olmak üzere diğer tüm sendikalar canımız acıyor iken, yapılan hak gasbına sessiz kalmış, çalışanların yaşadıkları sorunlardan dolayı hak mağduriyetlerimizden adeta “keyif alıyor” izlenimi vermektedirler.

Özellikle taşra teşkilatında yaşanan trajedilerin felaket boyutlarına varmadan önleminin alınması gerektiğini düşünüyoruz. Diğer haklarımız için elbetteki var olduğumuz sürece mücadelemiz devam edecektir. Ancak önümüzde duran görev tanımları gibi devasa bir sorunun biran önce çözülmesi gerektiği inancındayız. Bu sebeple görev tanımları konusunda bir kez daha Milli Eğitim Bakanlığına yazı gönderme zorunluğu doğmuştur. “Görev tanımlarının yapılması” konulu yazımız 04/03/2019 tarihinde Milli Eğitim bakanlığına gönderilmiştir.

Tüm eğitim çalışanlarına duyurulur.

Bakanlığa gönderilen yazı için tıklayın

EĞİTİM VE BİLİM ÇALIŞANLARI SENDİKASI GENEL MERKEZİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menu
Social profiles

Yazı Arşivi

Kategori yazıları