Şeflerin Sorunları ve Çözüm Önerileri Cumhurbaşkanlığında!

Kamu kurum ve kuruşlarında görev yapan şeflerin gerek sosyal haklarındaki kayıpları  gerekse mali haklarındaki yetersizlikleri can sıkmaya devam ediyor. Kayıplar şef kadrosuna itibar kaybı yaşatmakta, geçiş için istenmeyen kadro haline gelmiştir.

Özellikle, 02/11/2011 tarihinde çıkarılan  666 sayılı KHK  ile kamuda eşit işe eşit ücret ilkesi esas alınarak aynı unvan ve aynı kadroda olanların farklı ücret alınması önüne geçilmeye çalışılmış, söz konusu düzenleme kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların ücret dengesizliğinin ek ödemlerle giderilmesi öngörülmüştür.  666 sayılı KHK  ile 375 sayılı KHK’ya eklenen hükümlerde eşit işe eşit ücret ilkesi esas alındığı iddia edilse de hala eşit işe eşit ücretin sağlandığı ve tamamlandığı söylemek imkan dahilinde değildir. Düzenleme sonrası farklı bakanlıklarda görev yapan şef unvanlı çalışanlar arasında halen ciddi maaş farklılıkları bulunmaktadır. Aynı kadro arasındaki maaş farkı adaletsizliği üst kadro, alt kadroya da yansımış bulunmaktadır. Örneğin üst kadro olan şube müdürü kadrosu ile şefler arasındaki maaş farkı normal düzeyde iken KHK sonrası maaş makas farkı açılmış, şeflerden alınan yetki ve tanım sonrası her durumda uçurumlar oluşmuş şeflerin hakları azalarak alt kadroda görev yapan çalışanlarla aynı seviyeye inmiştir. Eşit işe eşit ücret ilkesi bir ilkeden çok bir ucube veya bir safsatadan ibaret olduğu kanıtı şeflerin yaşadığı sorunlarla göz önündedir.

Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası olarak, şeflere yapılan haksızlığı defaten bakan ve başkanlıklara yazmamıza rağmen bir ilerleme sağlanmamış, konu detaylandırılarak rapor  haline getirilmiş üst yazıyla Cumhurbaşkanlığına  gönderilme zorunluluğu doğmuştur.

Tüm kamu şeflerine saygıyla duyurulur.

Cumhurbaşkanlığına gönderilen üst yazı için tıklayın

Cumhurbaşkanlığına gönderilen rapor için tıklayın

EĞİTİM VE BİLİM ÇALIŞANLARI SENDİKASI GENEL MERKEZİ

Şeflerin Sorunları ve Çözüm Önerileri Cumhurbaşkanlığında!” için 2 Yorum

  1. Sgşefder şube müdürü olmak için basamak olarak kullanılıyor. Sitelerinde yorum yapmak, görüş yazmak için bölüm yok. Yönetime gelenler şube müdürü oluyor ama şeflerin haklarını savunma konusuna gelince ses soluk çıkmıyor. Umarım sizler gerçek mücadele verir şeflere birşeyler kazandırırsınız. Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menu
Social profiles

Yazı Arşivi

Kategori yazıları