Önemli Bilgi

SENDİKAL HAKLARIMDAN YARARLANMAK İSTİYORUM. ADAY MEMURUM, SENDİKANIZA ÜYE OLABİLİR MİYİM?

Kamu çalışanlarının Üyelikleri ve istifaları 4688 sayılı kamu görevlileri sendikaları kanunu kapsamında düzenlenmektedir. Bununla birlikte kurum ve kuruluşların kadro ve pozisyonlarında istihdam edilenlerden işçi statüsü dışında çalışan kamu görevlileri sendikalara kolaylıkla üye olabilirler. Bu kapsamda 2012/26 sayılı genelge ile sendikaya üye olmak isteyen kamu görevlisinden adaylık ve deneme süresini tamamlamış olma şartı aranmayacaktır.

BAŞKA BİR SENDİKAYA ÜYEYİM, BULUNDUĞUM İLDE TEMSİLCİ YOK, NASIL ÜYE OLABİLİRİM?

Sendikalara üyelikler 4688 sayılı Kamu görevlileri sendikaları kanunu kapsamında yapılmaktadır. Sendikaya üye olmaya karar veren kişi, kanun gereği önceki sendikasından mutlaka çekilmelidir. Üyesi bulunduğunuz sendikadan çekilmek için yapmanız gereken 3 Adet Çekilme formunu doldurup, imzaladıktan sonra çalışmakta olduğunuz kurumun evrak kaydına giriş yaptırmanız yeterlidir.

Kanun gereği okul ve kurum müdürlüğü kendilerine verilen 3 adet çekilme formuna evrak kayıt numarası verdikten sonra, çekilme formunun 1 nüshasını ilgili kişiye, 1 nüshasının çekildiği sendikanın genel merkezine ve kalan 1 nüshayı da kişinin sicil dosyasına koymakla mükelleftir.

Üye olmak için 3 adet doldurup imzaladığınız üyelik formunu, sendikanın genel merkez adresine postalamanız yeterlidir. Onaylı üyelik formunuz sendika genel merkezi tarafından bağlı bulunduğunu kurum müdürlüğüne gönderilecektir.

Üye olmak için, bulunduğunuz il ve ilçede temsilciliğin bulunması zorunlu değildir.

HİÇBİR SENDİKAYA ÜYE OLMADIM, NASIL ÜYE OLABİLİRİM?

Daha önce sendikalara üye olmak veya olmamak ayırıcı bir özellik değildir. Üye olmak istediğiniz sendika için 3 adet doldurup imzalayacağınız üyelik formunu üye olmak istediğiniz sendikanın genel merkezine posta yoluyla göndermeniz yeterlidir. Onaylanan üyelik formunuz genel merkez tarafından bağlı bulunduğunuz kuruma gönderilecektir.

SENDİKAMDAN İSTİFA ETTİM, BAŞKA BİR SENDİKAYA ÜYE OLMAK İÇİN 30 GÜN BEKLEMEM GEREKİYOR MU?

Herhangi bir sendika üyesi olup, üyeliğini sonlandıranların, başka bir sendikaya üye olmaları için 30 günlük süreyi beklemelerine gerek yoktur. 30 günlük süre sendika aidatları için düzenlenmiştir. Yeni üye olduğunuz sendikaya aidatınız 30 günün sonunda geçerli olacaktır. Üye olmak için herhangi bir süre kısıtlaması yoktur.

SENDİKAYA ÜYEYDİM AMA İSTİFA ETTİM, BAŞKA BİR SENDİKAYA ÜYE OLMAK İÇİN İSTİFA FORMUMUN ONAYLANMASI BEKLEMEME GEREK VAR MI?

Kamu çalışanlarının Üyelikleri ve istifaları 4688 sayılı kamu görevlileri sendikaları kanunu kapsamında düzenlenmektedir. Kanunda kişiler dilediği zaman sendikalara üye olmak ve çekilmekte özgürdürler. Ayrıca istifaların onaylanması gibi bir durumda söz konusu değildir. Çekilme bildirimini kurumunuza verdiğiniz gün çekilmiş sayılırsınız.

ÇEKİLME FORMUMU KURUMUMA VERDİM, ANCAK YETKİLİLER ÇEKİLME FORMUMU KABUL ETMİYOR, NE YAPMALIYIM?

Kamu çalışanı dilediği zaman üyeliğini sona erdirmekte serbest ve özgür olmasına rağmen, bazen bu tür kanuna aykırı olarak tavır ve davranış gösteren amirler olabiliyor. Bu durumla karşılaştığınızda, çekilme formunuzu, bir üst makama vermeniz yeterlidir. Örnek ; Okulda çalışıyorsanız, il/ilçe milli eğitim müdürlüğüne, ilçe MEM’de görev yapıyorsanız, İl MEM’e, İl MEM’de görev yapıyorsanız Milli Eğitim bakanlığına vermeniz, çekilme işleminizin hızlı ve güvenilir yapılması için önemlidir. Ancak bir üst makama çekilme formunuzu verirken, aşağıda yazılı dilekçe ile vermeniz, hem amiriniz hakkında inceleme ve soruşturma açılmasına, hem de bundan sonra bu şekilde bir vakanın yaşanmaması için önemlidir.

…………………..İL/İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE

                                                                                       ………………………..

…………………………Okulu/kurumu müdürlüğünde görev yapmaktayım. Üyesi olduğum ……………. Sendikasından çekilmek istediğime dair doldurup, imzaladığım 3 adet çekilme form dilekçemi tüm ısrarlarıma rağmen kurum müdürlüğü almamıştır.

Bu sebeple ekte sunduğum çekilme form dilekçemin işleme alınması hususunda gereğinde arz ederim.  /    / 20..

Ad Soyad                             

İmza                                 

TC Kimlik No:

Görev Yeri:

Adres:

SENDİKAMIZA ÜYE OLMAK ÇOK KOLAY TIKLA ÜYE OL!           

*** Bu form aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda doldurulacaktır.

AÇIKLAMALAR         :

AMBLEM BİLGİLERİ:                                                                   

Sol üst köşedeki daireye sendikalar kendi amblemlerini, sağ üst köşeye bağlı bulunduğu konfederasyonun amblemini basabilir.

SENDİKA BİLGİLERİ:

Hizmet Kolu    : Bu bölüme sendikanın faaliyet gösterdiği hizmet kolu sıra numarası yazılır.

Sendika Adı    : Üye tarafından doldurulacak.

Sendika Adresi :Sendika tarafından doldurulacak.

Dosya No       :Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca ilgili sendikaya verilen dosya numarası yazılır.

KURUM BİLGİLERİ:

Kurumun adı, görev yapılan birimin adı/adresi, kurum hizmet kolu, kurum kodu, il adı, il kodu, ilçe adı: Üye tarafından doldurulur.

ÜYELİK BİLGİLERİ :

TC Kimlik No     : Bu bölüme 11 rakamlı MERNİS tarafından verilen T.C. Kimlik Numarası yazılır.

Öğrenim Durumu       : En son bitirilen okul yazılacak. (İlkokul ve ortaokul mezunları ilköğretimi işaretleyecektir.)

Kurum Sicil No    : Kurumun vermiş olduğu Kurum Sicil Numarası yazılır.

Kadro Unvanı     : Kamu görevlisinin bulunduğu unvan yazılır.

Kadro Unvan Kodu     :Devlet Personel Başkanlığınca belirlenen kodlar kullanılacaktır.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU:

Sosyal Güvenlik Sicil Numarası: Kamu görevlisi hangi Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı ise ilgili Sosyal Güvenlik Kuruluşunun karşısına sicil numarası yazılacak.

ÜYE KAYIT NUMARASI        :

Üyelik bildiriminin sendikanın kayıt defterine işlendiği sıra numarası sendika tarafından yazılır.

KAMU GÖREVLİSİNİN İMZASI:

Üyenin imzası ve imzaladığı tarih mutlaka yazılır.

ÜYELİĞE KABUL:

Sendika Yönetim Kurulunun kabul tarihi, sayısı, onaylama tarihi, mühür ve imzası bulunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menu
Social profiles

Yazı Arşivi

Kategori yazıları

Talep Gönder

Form üstündeki metin