SINAVSIZ ATAMALARIN YETKİSİ VALİLİKLERDE!

Milli Eğitim Bakanlığı sınavsız atamalara (unvan değişikliği) yönelik iş ve işlemlerin daha hızlı, ihtiyaç bulunan kadrolara daha çabuk çözüm üretmek ve düşük maliyetle hizmetin çalışana en yakın yerde yani Valiliklerce sunulmasına olanak tanıyan yetki devri yazısını 81 İl Valiliklerine gönderdi.

Bakanlığın gönderdiği yazıda hangi hizmet grupları arasında sınavsız atamaların yapılacağının, hangi şartlarla başvuruda bulunulacağını ayrıca belirtmiştir.

Buna göre sınavsız atama;

Milli Eğitim Bakanlığı personelinin görevde yükselme, unvan değişikliği ve yer değiştirme suretiyle atanması hakkındaki yönetmelik çerçevesinde gerçekleştirilecektir.

Yönetmeliğe göre; a) Bilgisayar işletmeni, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, veznedar, ayniyat memuru, ambar memuru, mutemet, memur, santral memuru, koruma ve güvenlik görevlisi, daktilograf, usta öğretici, sekreter, şoför kadrolarında görev yapanlar kendi içinde;

b) Hizmetli, aşçı, teknisyen yardımcısı, bekçi, dağıtıcı, kaloriferci unvanlarında görev yapanlar kendi içinde, sınavsız geçiş yapabilecektir.

Büro hizmetleri grubunda veya destek hizmetleri grubunda olan eğitim çalışanları bulunduğu kadroda kendi grubu içinde şartı taşıdığı takdirde sınavsız olarak atanma hakkına sahip olacaktır.

Sınavsız atamalar Milli Eğitim Bakanlığı personelinin görevde yükselme, unvan değişikliği ve yer değiştirme takvimini etkilemeyecektir. Buna göre sınavsız atmalar 31 Mayıs 2014 tarihine kadar bitirilmesi gerekmektedir. Bitirilmediği takdirde isteğe bağlı yer değiştirmelerden sonra sınavsız atamalar devam edecektir.

Sınavsız atanma şartlarında bir diğeri ise, yönetmelik gereği en az lise mezunu olmaktır. Atamalarda öğrenim durumu dikkate alınacak olup, eşitlik durumunda fazla hizmet süresi olan çalışan istenen unvana atanacaktır.

Eğitim çalışanlarına saygıyla duyurulur.

MEB tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen yazı için TIKLAYIN

EĞİTİM VE BİLİM ÇALIŞANLARI SENDİKASI GENEL MERKEZİ

SINAVSIZ ATAMALARIN YETKİSİ VALİLİKLERDE!” için 23 Yorum

 1. MALİYEDE BİR ARKADAŞIM VAR.ARKADAŞIM GÖREVDE YÜKSELME SINAVI İLE BİLGİSAYAR İŞLETMENİ OLDU.ARKADAŞIM A.Ü.İKTİSAT FAKÜLTESİ İKTİSAT MEZUNU. KADROSU BİLGİSAYAR İŞLETMENİ.(KADROSU VHKİ İKEN GÖREVDE YÜKSELME SINAVI İLE BİLGİSAYAR İŞLETMENİ KADROSUNU ALMA)TAM 2 ADET SERTİFİKASI VAR.1.SERTİFİKASI İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ SİBER GÜVENLİK VE SOME EĞİTİM PROGRAMI MEZUNU.YANİ SERTİFİKASI REKTÖRLÜK ONAYLI SİBER GÜVENLİK UZMANLIĞI.2.SERTİFİKASI İSTANBUL BAKIRKÖY GÖZEN BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI MEZUNU.MEB ONAYLI PROGRAMCILIK SERTİFİKASI.İSTANBUL DEFTERDARLIĞI PERSONEL MÜDÜRLÜĞÜ BU ARKADAŞIMIZA NE SİBER GÜVENLİK UZMANLIĞI KADROSUNU VERİYOR NE BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI KADROSUNU VERİYOR NE DE KADROSU OLAN BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİNDE ÇALIŞTIRIYOR.NE İŞ YAPTIRIYOR BİLİYORMUSUNUZ ? HAVA LİMANINDA YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI PULU SATIŞI….BİLGİSAYAR İŞLETMENİ KADROSUNUN GÖREVİ PUL SATIŞIYMIŞ……HİÇBİR KANUNUN HİÇBİR MADDESİNDE YAZMADIĞI HALDE BU TİP UYGULAMALAR VAR.

 2. EŞİM SARI6 ay önce
  VERGİ DAİRESİNDE KADROSU MEMUR OLAN ARKADAŞIM VAR MÜDÜRE 1 PAKET BAKLAVA VERDİ VE BEN SÜPERVİZÖR(BİLGİ İŞLEM ODASI) LÜK YAPMAK İSTİYORUM DEDİ VE MÜDÜR 1 PAKET BAKLAVA KARŞILIĞINDA SİSTEM ODASINI VE SÜPERVİZÖRLÜK İŞİNİ VERDİ.OYSA Kİ GÖREVDE YÜKSELME SINAVI İLE BİLGİSAYAR İŞLETMENİ OLANLAR MÜDÜRE HEDİYE VERMEDİĞİ İÇİN KADROSUNDA ÇALIŞTIRILMIYOR.

 3. mali̇yede bi̇r arkadaşim var.arkadaşim a.ü.i̇kti̇sat fakültesi̇ i̇kti̇sat mezunu(4 Yıllık Lisans). kadrosu bi̇lgi̇sayar i̇şletmeni̇.(2000 yılında Görevde yükselme sınavı ile kazanma).tam 2 adet serti̇fi̇kasi var.1.serti̇fi̇kasi i̇stanbul aydin üni̇versi̇tesi̇ si̇ber güvenli̇k ve some eği̇ti̇m programi mezunu.yani̇ serti̇fi̇kasi rektörlük onayli si̇ber güvenli̇k uzmanliği.2.serti̇fi̇kasi i̇stanbul bakirköy gözen bi̇lgi̇sayar programciliği mezunu.meb onayli programcilik serti̇fi̇kasi.i̇stanbul defterdarliği personel müdürlüğü bu arkadaşimiza ne si̇ber güvenli̇k uzmanliği kadrosunu veri̇yor ne bi̇lgi̇sayar programciliği kadrosunu veri̇yor ne de kadrosu olan Bilgisayar İşletmenliğinde çalıştırıyor.

 4. Değerli kardeşim ben shçek den KHK ile işe girdim 23.5 yıllık yhs yim 2828 in 25/26maddesince sınavsız ünvan değişikliği neden il_ilçe _okul müdürlüklerine ve personele ibraz edilmiyor bu atamalar gizli mi.? Cevap verirseniz ve kurumları bilgilendirirseniz memnun olurum. İşinizde başarılar

  1. Sayın Canbatar, Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 02/01/2014 tarihli ve 19887 sayılı 2013 Yetki Devri Güncellemesi konulu yazı ile İller arası isteğe, mazerete ve soruşturmaya bağlı (soruşturma sonucu iller arası yer değişikliği teklif edilenler) bağlı yer değiştirmeler işlemleri ile görevde yükselme (sınavlı ve sınavsız) ve unvan değişikliği (sınavlı) iş ve işlemleri Bakanlıkça, kadro içi sınavsız (V.H.K.İ, Bilgisayar İşletmeni vb.) atamalar ise Valiliklere devredilmiştir. İyi günler.

  2. Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim.
   Peki benim bulunduğum ilde sınavsız ünvan değişikliği olacak mı olmayacak mı diye bilgi almak istersem İl Milli Eğitim Müdürlüğünü mü aramam gerekiyor, yoksa Valiliği mi arama gerekiyor?

  3. Sayın Canbatar,
   Bulunduğunuz ili belirtirseniz konu hakkında bilgi verebiliriz.

  4. Sayın Canbatar, Sendikamız Yönetim Kurulu Üyesi Adıyaman İl Müdürlüğü İnsan kaynakları Şube Yetkilisi ile konu hakkında bir görüşme gerçekleştirilmiştir. İlgili idareci 7 ay önce il içinde sınavsız atamaları gerçekleştirdiklerini söylediler.

  5. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim Hocam.
   Benim şartlarım tutmadığı için konuya ilgili bir bilgim ya da haberim olmadı. Halk Eğitim Merkezinden Belge yeni aldım şuanda şartlarım tuttuyor. Bulunduğum İl 7 ay önce yapmışsa tekrar açmaları 1 yılı bulur.

  6. Çalışma hayatınızda Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası olarak başarılar dileriz.

 5. Görevde yükselme sınavı olmaksızın, duyuruya çıkılmadan, torpille sayman kadrolarına yapılan atama işleminin iptali için dava açacak bir sendika olmayacak mı? Yoksa bu şekildeki atama işlemi geleneksel hale gelecek ve aleniyet, şeffaflık, açıklık ve eşitlik ilkesi ortadan kalkacak. Duyurulur.

 6. Merhaba ben şimdi yardımcı hizmetli kadrosunda çalışıyorum lise mezunuyum sınavsız memurluğa geçmek için ne yapmam gerekiyor

  1. Seval hanım, konunun daha iyi anlaşılabilmesi için lütfen sendikamıza ait olan 08505512796 nolu telefonu aramanızı istiyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

 7. Sayın admin;
  yukarıdaki cevabınızda “….MEB Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelikle belirlenen “Unvan Değişikliği Sınavı” sonrası atanma daha objektif olacağını düşünüyoruz..” demişsiniz.
  MEB Saymanlık Kadrosu için Unvan Değişikliği Sınavı yerine Görevde Yükselme Sınavı olmayacak mı ?
  Ayrıca bu haksız, hukuksuz ,torpille, adil olmayan sayman atamaları için verdiğiniz ve vereceğiniz çabalarınız için teşekkürler.

  1. Celal bey bu hukuksuz atamalar adalet duygusunu zedelemiş çalışanlar arasında bile sorun oluşturmuştur. Objektif olmayan sadece idareci referanslı bu atamaları kabul görmüyoruz. Bu sorun yöneticilerimiz tarafından MEB Bakanına yapılan ilk ziyarette dile getirilmek üzere not edilmiştir.

  2. Bir şey daha eklemek istiyorum. Bir sayman birden fazla okulun/kurumun (bu baktığı okullarda saymanlık var fakat saymanı bulunmadığından) döse işlerine bakıyor . Bunun yerine döner sermayesi bulunan fakat kadrolu saymanı olmayan tüm okullara/kurumlara sayman atanması gerekmez mi? Bir devlet memurunun birden fazla kurumun işlerini yapması hukuki mi, etik mi ? Saygılarımla. İyi çalışmalar.

 8. İyi günler Antalya MEB’e bağlı kurumlarda Sınavsız geçiş yapılacak VHKİ,Bilgisayar İşletmeni gibi ihtiyaç olan açık unvanlar var.Fakat bu artık ne MEB’in nede Valiliğin sitesinde kimseye bildirilmiyor.Benim Bilgisayar İşletmenlik sertifikam var ve geçiş yapmak istiyorum.Valilikte sadece İçişleri Bakanlığı Personeli duyurusu var.Nasıl haberdar olup bu unvanlara geçiş yaparız?

  1. Murat bey yetki devri ile artık il müdürlükleri aynı sınıfa tabi kendi içinde sınavsız atama yapabiliyor.

 9. Bulundugum ilde saymanlik kadrosu yok ise şayet; bu durumda Sefler dilekce ile Saymanlığa gecmek isterse valilik onayi ile gecebilir mi..

  1. İbrahim bey Valilik onayı yeterli görünmüyor. Saymanlık kadrolarına son yıllarda hiçte tasvip etmediğimiz 657 sayılı Kanunun 76. maddesine göre bakan atama yapıyor. Doğrusu, MEB Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelikle belirlenen “Unvan Değişikliği Sınavı” sonrası atanma daha objektif olacağını düşünüyoruz.

  2. Gelin bu haksız adaletsiz kayırmacı sayman atamalarını şeffaflaştırıp adilane bir duruma getirmek için ilgili kurumlardan talep edelim. Bir kere daha olmadı bir kere daha. Gizli gizli torpilli atamaları duydukça insanın içi acıyor. Bir tarafta GYS ve Unvan değişikliği yönetmeliği var diğer tarafta el altından yapılan sınavsız torpilli atamalar. Bu haksızlık bu kul hakkı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menu
Social profiles

Yazı Arşivi

Kategori yazıları